STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KATECHECI ODZNACZENI I NAGRODZENI

Katecheci odznaczeni i nagrodzeni

Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak przyznała Pani BARBARZE ŁATCE nauczycielowi w Szkole Podstawowej w Białce nagrodę w uznaniu zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Gratulujemy !

Miło nam poinformować, iż kolejni katecheci zostali odznaczeni i nagrodzeni za swoją działalność edukacyjną, wychowawczą i katechetyczną:

1.  W czwartek, 11 października br. w Kancelarii Premiera z udziałem minister Anny Zalewskiej odbyła się ogólnopolska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.W 2018 roku do grona Profesorów Oświaty dołączyło kolejnych dwadzieścia pięć osób. Tytuł ten przyznawany jest nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty.Do grona tego dołączyła w tym roku s. dr Benita Lucyna Skrzyp nazaretanka – katechetka w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, obecnie pracująca na UPJP2 w Krakowie. Pełniła różne funkcje pracując 30 lat w szkole, między innymi jako doradca metodyczny, dyrektor szkoły, a także promowała prace w Kolegium Teologicznym w Kielcach i pace magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracując na Świętokrzyskim Instytucie Teologicznym w Kielcach.
  2. W poniedziałek, 15 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa zebrało się liczne grono wyjątkowych nauczycieli – to tegoroczni laureaci konkursu „Nauczyciel z pasją”. – Bez pasji trudno jest wykonywać ten zawód. Nauczanie to nie tylko praca, ale też misja, przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów. Dziękuję, że swoją pasją dzielicie się z uczniami i w ten sposób przyczyniacie się do ich sukcesów – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wręczył wyróżnionym specjalne certyfikaty.W tym roku certyfikatem „Nauczyciel z pasją” uhonorowanych zostało 65 nauczycieli, w tym aż 5 z nich otrzymało Złoty Certyfikat. Nagrodzeni nauczyciele pracują na wszystkich etapach edukacyjnych: w przedszkolach (aż 21 osób), szkołach podstawowych, liceach, szkołach kształcących w zawodach, szkołach muzycznych. Zajmują się różnymi dziedzinami wiedzy – są wśród nich poloniści, lingwiści (niemiecki, angielski), matematycy, historycy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, przyrodnicy, wuefiści. Wielu z nich ma już w swoim dorobku różnego rodzaju nagrody, m.in. medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody kuratora oświaty czy Prezydenta Miasta Krakowa. Wśród wyróżnionych jest także mgr Teresa Stolarczyk-Michałowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie oraz katechetka w tejże szkole. Gratulujemy!!!
  3.  Dzień Nauczyciela to okazja, aby uhonorować pracę i docenić osiągnięcia nauczycieli i dyrektorów szkół. W poniedziałek, 15 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa 244 pracowników oświaty, w tym 67 osób sprawujących funkcje kierownicze i 177 nauczycieli, odebrało Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa otrzymują nauczyciele, którzy osiągają wyróżniające wyniki w pracy nauczycielskiej, zarówno z uczniami szczególnie uzdolnionymi, jak i z uczniami o mniejszych możliwościach; aktywnie uczestniczą w tworzeniu uzupełniającej oferty zajęć i imprez dla uczniów i środowiska lokalnego; angażują się we współpracę z rodzicami uczniów.Przy przyznawaniu nagród dyrektorom szkół bierze się pod uwagę m.in. takie kryteria, jak: kształtowanie dobrego klimatu wychowawczego w szkole; dbałość o wysoki poziom nauczania poprzez odpowiednią organizację pracy szkoły; właściwy dobór programów nauczania; odpowiednie sprawowanie nadzoru pedagogicznego; wspomaganie nauczycieli w ich rozwoju zawodowym; racjonalne i oszczędne planowanie i wydatkowanie środków budżetowych oraz racjonalne pozyskiwanie i wydatkowanie środków pozabudżetowych; pracę na rzecz oświaty na terenie dzielnicy lub całego miasta.Do grona uhonorowanych nagrodą Prezydenta dołączył ks. dr Albert Wołkiewicz, katecheta I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, doradca metodyczny ds. religii miasta Krakowa, ekspert komisji ds. awansu zawodowego nauczycieli oraz wizytator katechetyczny archidiecezji krakowskiej. Ks. dr A. Wołkiewicz jest także wykładowcą katechetyki w Wyższych Seminariach Duchownych Salezajnów w Krakowie oraz Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
  4.  Panie Janina Piszczek oraz Wioleta Sulka w dniu 20 października 2018 roku zostaną uhonorowane krzyżem z srebrną wpinką podczas 48 pielgrzymki Młodzieży do relikwii św. Jadwigi Królowej i św. Jana Pawła II. jako Moderatorki Grup Apostolskich. Za ich zaangażowanie w budowanie wspólnoty młodzieży naszej archidiecezji serdecznie dziękujemy.