Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do współpracy w projekcie dla młodzieży „Oblicza Dialogu. Młody Asyż: Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Projekt przygotowany jest do realizacji w systemie pracy zdalnej, hybrydowej lub tradycyjnej. W roku szkolnym 2020/21 realizacja całej edycji odbywać się będzie wyłącznie w sieci, a efektem – jak w każdej poprzedniej edycji – jest tworzenie wspólnej strony o dialogu w duchu nauczania Jana Pawła II: www.obliczadialogu.pl. Oficjalną stronę projektu od momentu jego powstania odwiedziło ponad 3 600 000 odbiorców. Projekt jest wspaniałym materiałem edukacyjnym na lekcje przedmiotów humanistycznych oraz lekcje katechezy. Szkoły otrzymują certyfikaty ukończenia danej edycji oraz nagrody rzeczowe.
Obecnie trwa nabór do VIII edycji projektu i trwać będzie do 25 listopada 2020 roku. Przedsięwzięcie adresowane jest do starszych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Polski oraz z ośrodków polonijnych. Zakończenie planowane jest na maj 2021 roku. Uczniowie pod opieką nauczycieli – koordynatorów redagują własne podstrony internetowe. Organizator – Instytut Dialogu Międzykulturowego – zapewnia serwer na stronę oraz system CMS wraz z przygotowanym szablonem oraz udostępnia nieodpłatnie. Zapewnia też doradztwo techniczne i merytoryczne w czasie trwania przedsięwzięcia. Na stronie projektu uczestnicy prezentują zgromadzone materiały tekstowe, filmowe i fotograficzne związane z główną tematyką. Mogą być to prezentacje, wystawy, prelekcje, konkursy, prace plastyczne itp. Uczestnicy mają także możliwość korzystania z tematycznych przedsięwzięć organizowanych przed podmioty zewnętrzne ( w tym roku wyłącznie w sieci). Instytut ze swojej strony także umieszczać będzie w sieci materiały edukacyjne, z których młodzież będzie mogła korzystać. Głównym celem jest tworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowanie działań i postaw otwartych na inne kultury i religie.
Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wszystko ma swój czas. Pora radości, pora smutku w kulturach i religiach”. W tym roku szkolnym analizować będziemy zagadnienia odnoszące się do sposobów celebrowania radosnych i smutnych chwil w życiu ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Pomimo różnic religijnych i kulturowych każdy człowiek, każda grupa etniczna, każde społeczeństwo przeżywa momenty radosne, beztroskie, idylliczne, a także mierzy się w swoim życiu ze smutkiem, melancholią czy zwątpieniem. Czas pandemii skłania do szczególnej refleksji na ten temat.
Wszelkie informacje na temat projektu oraz poprzednich siedmiu edycji znajdują się na stronie: www.obliczadialogu.pl oraz na stronie Instytutu: https://idmjp2.pl/index.php/pl/projekty/oblicza-dialogu, a także w ogólnodostępnych mediach.
Patroni wszystkich dotychczasowych edycji:
Kuratorium Oświaty w Krakowie
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII w Krakowie
Jego Eminencja Arcybiskup Stanisław Gądecki
Jego Eminencja Biskup Rafał Markowski
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
Jewish Community Centre of Krakow (Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie)
Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”
Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu
Patronat medialny: Radio Plus, Portal Franciszkańska 3
Projekt w TVP Kraków:
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową jednostką kultury. Misją instytucji jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami. W ramach cyklicznej działalności Instytut realizuje duże projekty edukacyjne, kulturalne i naukowe. Organizatorzy Instytutu to Województwo Małopolskie, Miasto Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.