STRONA GŁÓWNA / MATERIAŁY DLA SZKÓŁ SPECJALNYCH

MATERIAŁY DLA SZKÓŁ SPECJALNYCH

“POZNAŃCZYK” – ŻYCIE I PEDAGOGIKA SPECJALNA KRZYSZTOFA MARII LAUSCHA
WSPOMAGAJĄCA I ALTERNATYWNA KOMUNIKACJA (AAC) SZANSĄ DLA ROZWOJU KATECHEZY DZIECI ZE SPEKTRUM ZABURZEŃ AUTYSTYCZNYCH (ASD)
DROGA KRZYŻOWA
PODRÓŻ Z MARYJĄ W NAJDALSZE ZAKĄTKI ŚWIATA
MATA SENSORYCZNA: STWORZENIE ŚWIATA
MATA SENSORYCZNA: ARKA NOEGO

Do wypożyczenia w Wydziale Katechetycznym znajduje się kolejna z pomocy dydaktycznych opracowanych przez p. Paulinę Szostak-Machnicę. Tym razem jest to znacznie większa, z dużą ilością ukrytych elementów mata biblijnej opowieści o potopie i arce Noego. Pracę rozpoczynamy od umieszczenia zwierząt i członków rodziny Noego obok arki, nad którą świeci słońce, lekko przesłonięte białymi obłokami.

Następnie otwieramy arkę i wprowadzamy do niej pary zwierząt, ptaków i wreszcie Noego wraz z krewnymi. Arkę zamykamy, a tuż potem trawa zaczyna pokrywać się falami wzburzonych wód potopu. Niewinne obłoki zamieniają się w burzowe chmury, które po dotknięciu wydają odgłosy lekkiego grzmotu. Z wnętrza chmur zaczynają spływać strugi deszczu, którego rolę pełnią tu foliowe paski (ulewa) i sznury z koralików i dzwoneczków (dźwięczny deszczyk).

Po burzliwym potopie, gdy pogoda się poprawia, a wody opadają, z okna u szczytu arki wylatuje biały gołąbek, który odnajduje (wcześniej ukrytą w jednej z chmur) gałązkę oliwną. Znów wychodzi słońce, a chmury stają się jasne. Noe, na polecenie Boga decyduje, by otworzyć arkę. Następnie otrzymuje od Boga błogosławieństwo. Przebijające przez rozchmurzające się niebo promienie słoneczne tworzą barwną tęczę (którą znajdujemy ukrytą w jednej z chmur) – znak przymierza.

Wszystko to można przeżyć wraz z dziećmi bez odwoływania się do materiałów video dzięki nowej macie sensorycznej.

Materiały, z jakich zostały wykonane jej elementy dostarczają dzieciom odmiennych wrażeń dotykowych i słuchowych. Ptaki wykonane są z piór, papugi wydają charakterystyczne odgłosy. Zebry i żyrafy są tak skonstruowane, by można poprzez dotyk wyczuć gdzie znajdują się ich pasy i centki. Małpki figlarnie piszczą, a wyłaniające się z chmur strugi deszczu, pozwalają usłyszeć stukający o okna arki rzęsisty deszcz.

Dziękujemy p. Paulinie za kolejną, wyśmienitą pomoc dydaktyczną, która zabiera naszą wyobraźnię w podróż po wzburzonych wodach potopu i pięknie przyrody, zamkniętej w przestrzeni arki Noego.

ZOBACZ TAKŻE