STRONA GŁÓWNA / OFERTY WYDAWNICTW

OFERTY WYDAWNICTW

 

BIBLIA DLA MŁODYCH

Polecamy do wykorzystania w katechezie nową edycję Biblii Tysiąclecia (V wydanie), przygotowanej specjalnie dla młodych Czytelników przez Dom Wydawniczy Rafael.

Zarówno grafiki, komentarze i objaśnienia a także kolorowe mapy przydatne są po to, by młody człowiek w pełni skorzystał z dobrodziejstw Słowa Bożego. Godne uwagi jest syntetyczne i obrazowe wytłumaczenie na początku jak z Biblii korzystać.

Najbardziej przydatne mogą być częste porady “wprowadź to w życie” pojawiające się u dołu stronic, które dają bardzo praktyczne wskazówki jak zastosować wiedzę i wiarę w codzienności. Widać, iż są przemyślane, gdyż wymagają one od młodych ludzi inwencji i kreatywności.

Podtytuł Pisma Świętego “dla młodych” sugeruje wiek odbiorcy, jednak po bliższym spojrzeniu wydaje się, że powinno być ono kierowana raczej do dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej.

 

ATRYBUTY ŚWIĘTYCH

W okresie, gdy wspominamy zmarłych oraz obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych warto wykonać z uczniami atrybuty charakterystyczne dla wybranych świętych. Ciekawe, na ile potrafimy właściwe wskazać postaci świętych, których przypominają nam atrybuty oraz przedmioty wykonane przez naszych katechetów.

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII

RÓŻAŃCE I KALENDARZE ADWENTOWE

Różańce i kalendarze adwentowe
Propozycje pomocy znajdziesz w naszych galeriach:

różańców

  https://www.flickr.com/photos/158153950@N03/albums/72157689915680326

kalendarzy adwentowych 

    https://www.flickr.com/photos/158153950@N03/albums/72157686680882232

 

Niektóre z wykonanych pomocy można obejrzeć w Wydziale Katechetycznym.

PLANSZE DYDAKTYCZNE W KATECHEZIE

Stosowanie środków dydaktycznych w katechezie jest niewątpliwie ogromną pomocą w przekazie niełatwych treści związanych z wiarą i religijnością. Dotyczy to zwłaszcza katechezy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stosując środki trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko cel, jaki katecheta chce osiągnąć, lecz także młody wiek uczniów, miejsce przekazu i rodzaj treści, a nade wszystko umiejętności uczniów. Błędem byłoby korzystanie z pomocy dydaktycznych, kiedy ewidentnie widać, że dane środki nie pomagają, a wręcz utrudniają zrozumienie i właściwe przyswojenie przekazywanych treści. Na pewno nie powinny być stosowane tam, gdzie jest możliwość bezpośredniego poznania rzeczywistości.

Niezwykle dynamiczny rozwój multimediów w naszych czasach i ich atrakcyjność dla użytkownika sprawia, że środki te nie tylko wspomagają proces kształcenia, ale dla ucznia są źródłem informacji oraz inspiracją do wszechstronnej aktywności i samodzielnego uczenia się. (Zob.: W. Strykowski, „Wstęp do teorii filmu dydaktycznego”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1976) Nie pomniejszając w żaden sposób dominującej roli nowoczesnych środków dydaktycznych, trzeba stwierdzić, że wśród często wybieranych pomocy znajdują się nadal plansze edukacyjne. Ich główną zaletą jest przystępność ceny, trwałość i szerokie zastosowanie. Plansze skutecznie wspomagają nauczanie dzieci zarówno w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i młodzieży na etapie nauki w gimnazjum oraz w szkole średniej.

Wydawnictwo Św. Stanisława BM  przygotowało w ostatnim czasie plansze edukacyjne dla dzieci oparte na emotikonach, czyli ideogramach złożonych z sekwencji znaków typograficznych, służących do wyrażania nastroju zwłaszcza w SMS-ach, czy w komentarzach artykułów internetowych na portalach społecznościowych. Wiele aplikacji przekształca teraz zwykłe emotikony w tzw. emoji, czyli piktogramy obejmujące nie tylko mnogość wizerunków twarzy, ale często miejsca, przedmioty, rodzaje pogody, rośliny itp.

Opracowane przez Wydawnictwo plansze dotyczą dwóch tematów: drogi krzyżowej i uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. W sposób jasny i czytelny wyrażają nie tylko treść konkretnej stacji, czy miłosiernego uczynku, ale przede wszystkim towarzyszące tym treściom uczucia i emocje. Zestaw plansz edukacyjnych jest zapakowany w estetyczną i – co na pewno nie jest bez znaczenia – wytrzymałą teczkę foliową formatu 297×420 mm. Z powodzeniem można je wykorzystać nie tylko na katechezie, ale i na nabożeństwie drogi krzyżowej, czy w dialogowanym kazaniu dla dzieci.

 

Zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa:

   Droga krzyżowa

   Uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE