STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / ZAPROSZENIE NA FILM PROROK O BŁ. PRYMASIE WYSZYŃSKIM

Zaproszenie na film Prorok o bł. Prymasie Wyszyńskim

Zaproszenie na film Prorok o bł. Prymasie Wyszyńskim
DATA ROZPOCZĘCIA: 11-11-2022 GODZINA: 00:00
OPIS WYDARZENIA:

TVP Dystrybucja Kinowa oraz Kondrat Media zapraszają na bezpłatne pokazy organizowane przedpremierowo tylko dla katechetów na najnowszy film Michała Kondrata pt. „Prorok”.  Szczegóły poniżej.

https://katechezanatana.pl/prorok-premiera-filmu-i-pokazy-dla-katechetow-wkrotce/

„Prorok” to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.

W rolach głównych: Sławomir Grzymkowski (Kardynał Stefan Wyszyński), Adam Ferency (Gomułka)  i Marcin Troński (Cyrankiewicz).

Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

Premiera kinowa już 11 listopada!

Zobacz zwiastun https://youtu.be/AkW0URFiIXo

cid:image003.jpg@01D8DE49.72369BF0

Na rozkaz wydany z góry – szpiegowany, śledzony i nagrywany. W opozycji do władzy, na czele narodu stawiał opór machinie komunistycznej, a wszystko to na tle ważnych dla kraju wydarzeń historycznych. Fragmenty tajnych archiwów z podsłuchów w ramach akcji pod kryptonimem „Prorok” ujrzały światło dzienne.

„Prorok” opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka. Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek zostanie mianowany biskupem pomocniczym Krakowa.

Wszystkie gabinetowe dialogi Prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie „Prorok”, zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika-stratega, a także propagowanie przez niego wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu.

Produkcja: Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe / Polska 2022 r.
Koprodukcja:  Telewizja Polska SA, Centrum Technologii Audiowizualnych
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Gatunek: dramat historyczny
Reżyseria: Michał Kondrat
Scenariusz: Katarzyna Bogucka, Joanna Dudek – Ławecka, Karolina Słyk
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Obsada: Sławomir Grzymkowski – Prymas Wyszyński, Adam Ferency – Gomułka, Marcin Troński – Cyrankiewicz, Katarzyna Zawadzka – Magda,

Michał Meyer – Janek, Tomasz Sapryk – Zenon, Karolina Bruchnicka – Kazia, Fabrizio Pugliese – Papież Paweł VI, Artur Krajewski – biskup Baraniak,
Andrzej Niemyt – Karol Wojtyła, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier – Maria Okońska, Tadeusz Chudecki – biskup Choromański, Bartosz Obuchowicz – Zdzich,
Jacek Borkowski – Kazimierz, Krzysztof Dracz – minister Wojciech, Robert Czebotar – Władysław

Dystrybucja: TVP dystrybucja kinowa / Kondrat – Media
Premiera kinowa: 11 listopada
Strona www:prorokfilm.pl

ZOBACZ TAKŻE