Stosowanie środków dydaktycznych w katechezie jest niewątpliwie ogromną pomocą w przekazie niełatwych treści związanych z wiarą i religijnością. Dotyczy to zwłaszcza katechezy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stosując środki trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko cel, jaki katecheta chce osiągnąć, lecz także młody wiek uczniów, miejsce przekazu i rodzaj treści, a nade wszystko umiejętności uczniów. Błędem byłoby korzystanie z pomocy dydaktycznych, kiedy ewidentnie widać, że dane środki nie pomagają, a wręcz utrudniają zrozumienie i właściwe przyswojenie przekazywanych treści. Na pewno nie powinny być stosowane tam, gdzie jest możliwość bezpośredniego poznania rzeczywistości.
Niezwykle dynamiczny rozwój multimediów w naszych czasach i ich atrakcyjność dla użytkownika sprawia, że środki te nie tylko wspomagają proces kształcenia, ale dla ucznia są źródłem informacji oraz inspiracją do wszechstronnej aktywności i samodzielnego uczenia się. (Zob.: W. Strykowski, „Wstęp do teorii filmu dydaktycznego”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1976) Nie pomniejszając w żaden sposób dominującej roli nowoczesnych środków dydaktycznych, trzeba stwierdzić, że wśród często wybieranych pomocy znajdują się nadal plansze edukacyjne. Ich główną zaletą jest przystępność ceny, trwałość i szerokie zastosowanie. Plansze skutecznie wspomagają nauczanie dzieci zarówno w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i młodzieży na etapie nauki w gimnazjum oraz w szkole średniej.
Wydawnictwo Św. Stanisława BM przygotowało w ostatnim czasie plansze edukacyjne dla dzieci oparte na emotikonach, czyli ideogramach złożonych z sekwencji znaków typograficznych, służących do wyrażania nastroju zwłaszcza w SMS-ach, czy w komentarzach artykułów internetowych na portalach społecznościowych. Wiele aplikacji przekształca teraz zwykłe emotikony w tzw. emoji, czyli piktogramy obejmujące nie tylko mnogość wizerunków twarzy, ale często miejsca, przedmioty, rodzaje pogody, rośliny itp.
Opracowane przez Wydawnictwo plansze dotyczą dwóch tematów: drogi krzyżowej i uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała. W sposób jasny i czytelny wyrażają nie tylko treść konkretnej stacji, czy miłosiernego uczynku, ale przede wszystkim towarzyszące tym treściom uczucia i emocje. Zestaw plansz edukacyjnych jest zapakowany w estetyczną i – co na pewno nie jest bez znaczenia – wytrzymałą teczkę foliową formatu 297×420 mm. Z powodzeniem można je wykorzystać nie tylko na katechezie, ale i na nabożeństwie drogi krzyżowej, czy w dialogowanym kazaniu dla dzieci.
Zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa:
Droga krzyżowa
Uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała
