STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ARCHIDIECEZJALNY KONKURS WIEDZY LITURGICZNEJ (ZAPOWIEDŹ)

Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej (zapowiedź)

Już po raz szósty odbędzie się Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej. Jest on skierowany do uczniów szkół średnich, klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych. Konkurs odbędzie się w kilku etapach - finał nastąpi 2 marca przyszłego roku.

Konkurs organizują Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz z Naukowym Kołem Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Idea konkursu opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Możliwe jest także zgłoszenie indywidualne, bez opiekuna naukowego. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 listopada.
– W tym toku tematyka konkursu koncentrować się będzie na sakramencie chrztu świętego. Problem „bramy sakramentów”, kluczowy dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Konstytucję o Liturgii Świętej, teksty Benedykta XVI oraz Bogusława Nadolskiego – zapowiada kl. Szymon Kapłon.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony 1 grudnia (sobota, w parafiach) lub 3 grudnia (poniedziałek, w szkołach).

Wszyscy, którzy odpowiedzą najlepiej na zadania, zostaną zaproszeni na finał, który odbędzie się 2 marca przyszłego roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Poza zmaganiami konkursowi, organizatorzy przewidują także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek.

Dzięki wsparciu ofiarodawców – Stowarzyszenia „Diakonia” RŚ-Ż AK, Krakowskiego Seminarium oraz Fundacji św. Jadwigi Królowej – dla najlepszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody, w tym tablety, czytniki książek elektronicznych i dyski zewnętrzne.
– Głęboko wierzymy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy – zachęca kl. Kapłon.

Wszelkie informacje, regulamin konkursu, wymagana literatura, przykładowe zadania i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.konkursliturgiczny.pl.

luk / Kraków