STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONSPEKTY KATECHEZ O ENCYKLIKACH ŚW. JANA PAWŁA II WRAZ Z FELIETONAMI.

Konspekty katechez o encyklikach św. Jana Pawła II wraz z felietonami.Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, we współpracy z Telewizją Polską w Krakowie przygotowało multimedialny projekt edukacyjny pt. „Czytać, zrozumieć, działać”, poświęcony encyklikom św. Jana Pawła II.

W ramach tego przedsięwzięcia stworzono 14 pięciominutowych felietonów, z których każdy został poświęcony jednej encyklice Papieża z Wadowic. Do współpracy zaproszono dwóch uznanych profesorów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. prof. Damiana Wąska oraz ks. prof. Roberta Woźniaka. Ci uznani teologowie w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżają kontekst powstania papieskich dokumentów, wyjaśniają ich znaczenie oraz nadal aktualne przesłanie pozostawione nam przez naszego Świętego.

Projekt, współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego, którego patronem jest św. Jan Paweł II, obejmował również przygotowanie trzech konspektów katechez dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Opracowano je z uwzględnieniem podstawy programowej lekcji religii, historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Ich celem jest wprowadzenie młodzieży w specyfikę nauczania papieskiego zawartego w encyklikach. Realizując proponowane lekcje uczniowie poznają m.in. korzenie myśli Jana Pawła II, jego wizję Kościoła i człowieka. W ramach zajęć przewidziano także wykorzystanie przygotowanych materiałów filmowych.

W tym trudnym czasie, w którym na naszych oczach dokonuje się brutalny atak na ludzkie życie, jego godność i wartość, konieczne jest przywołanie nauczania św. Jana Pawła II, który przez cały okres pontyfikatu niestrudzenie głosił światu orędzie miłości, pokoju, solidarności i szacunku dla każdego człowieka. To szczególnie aktualne bogactwo myśli Ojca Świętego, zawarte w jego encyklikach, może stanowić oparcie w poczuciu zagrożenia i lęku, a także być światłem, które rozprasza ciemności zła.

Zachęcamy nauczycieli, katechetów, a także moderatorów wszelkiego rodzaju wspólnot duszpasterskich do wykorzystania przygotowanych propozycji. Dzięki temu tak ważne przesłanie zawarte w encyklikach naszego Rodaka będzie mogło dotrzeć do szerokiej grupy młodych ludzi w atrakcyjnej dla nich formie przekazu. Materiały te, zawierające również linki do wspomnianych wcześniej materiałów filmowych można pobrać poniżej:

ZOBACZ TAKŻE